Przez tjk |
Kozieradka – roślina należąca do rodziny bobowatych. Nazwa obejmuje ponad 100 gatunków występujących na wszystkich kontynentach Starego Świata sięgając po wyspy Oceanii. W Polsce jako przejściowo dziczejąca, spotykane są dwa gatunki: kozieradka błękitna (T. caerulea) i pospolita (T. foenum-graecum).
Kozieradce przypisuje się właściwości przeciwzapalne, żółciopędne, rozkurczowe, poprawiające samopoczucie, żółciotwórcze, pobudzające wydzielanie soku trzustkowego, żołądkowego i jelitowego, wzmacniające, usprawniające wchłanianie pokarmów, regulujące wypróżnienia, pobudzające regenerację wszystkich tkanek, aktywujące hematopoezę (kozieradka to naturalny aktywator procesów wytwarzania krwinek), mlekopędne, moczopędne, przeciwalergiczne, anaboliczne.
Nasiona kozieradki mogą również obniżać poziom cholesterolu i cukru we krwi.
Stosowanie sterydów roślinnych w celu poprawy zdrowia fizycznego i wydajności staje się coraz bardziej popularne. Jednym z takich sterydów roślinnych jest diosgenina, która występuje głównie w kozieradce pospolitej. W rezultacie przeprowadzono pewne badania mające na celu poprawę zdrowia fizycznego.
Spożywanie kozieradki w postaci ekstraktu w ilości ok. 250-500mg dziennie przez 2-3 miesiące może podnieść stężenie wolnego testosteronu.
Wyniki badań klinicznych z 2020 roku sugerują, że dodatek ekstraktu z kozieradki ma wpływ na poziom całkowitego testosteronu w surowicy u mężczyzn, choć badania z 2023 roku dowodzą, że efekt ten nie jest oszołamiający.
Przeprowadzono przegląd systematyczny z metaanalizą w celu oceny wpływu kozieradki na wydajność siłową, skład ciała i stężenie hormonów co wykazało, że długoterminowe stosowanie kozieradki ma działanie poprawiające wydajność i anaboliczne u sportowców płci męskiej.
Badanie z 2018r. dowodzi, że spożywanie kozieradki może zwiększyć ilość pokarmu u kobiet karmiących. Należy dodać, że badanie dotyczyło suplementacji kozieradką, imbirem i kurkumą.
Badanie z 2014r. sugeruje, że proszek z nasion kozieradki podczas menstruacji może zmniejszyć nasilenie bolesnego miesiączkowania.
Mniej przyjemnym efektem może być przenikanie zapachu kozieradki do potu i wydzielin.
Zebrał i zredagował tjk
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kozieradka
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37253363/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32048383/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30411974/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3955423/
- 117 odsłon