Edward Stachura (1937–1979) był jednym z najwybitniejszych poetów, pisarzy i bardów polskiej literatury XX wieku. Urodził się w Charvieu-Chavagneux we Francji, ale większość swojego życia spędził w Polsce. Jego twórczość, niezwykle oryginalna i pełna głębokich refleksji, dotykała tematów egzystencjalnych, miłości, samotności, alienacji i poszukiwania sensu życia.
Stachura zyskał ogromną popularność w latach 60. i 70. XX wieku jako bard, czyli wykonawca poezji śpiewanej, która była wówczas jednym z najważniejszych nurtów w polskiej kulturze. Jego teksty piosenek były nasycone poezją, metaforami i emocjami, co sprawiło, że zyskały uznanie zarówno wśród krytyków, jak i słuchaczy.
Poza twórczością muzyczną, Stachura był również cenionym poetą i prozaikiem. Jego twórczość obejmuje zbiory wierszy, oraz powieści, w tym "Cała jaskrawość" i "Siekierezada albo Zima leśnych ludzi", która jest uznawana za jedno z najważniejszych dzieł polskiej prozy poetyckiej.
"Siekierezada" doczekała się ekranizacji w 1985r. w reżyserii Witolda Leszczyńskiego
Stachura, będąc postacią niezwykle skomplikowaną i często przeżywającą wewnętrzne konflikty, zmarł tragicznie w 1979 roku, targnąwszy się na swoje życie. Jego twórczość jednakże pozostaje żywa i nadal inspiruje kolejne pokolenia czytelników i słuchaczy.