Przez tjk |
Average: 4 (4 votes)


"Cicha wiosna", prorocza książka Rachel Carson z 1962 r. bierze swój tytuł z nienaturalnej ciszy świata bez ptaków.

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie "Science" wykazało, że ilość ptaków w Ameryce Północnej dramatycznie maleje - populacja spadła o 29% w ciągu ostatniego półwiecza. Oznacza to spadek przeciętnej populacji ptaków o prawie 3 miliardy, co jest oszałamiającą liczbą.

David Yarnold, prezes i dyrektor generalny National Audubon Society, nazwał wyniki dosłownie „kryzysem na pełną skalę”. Podobnie jak za gwałtowny spadek populacji pszczół obwiniane są okoliczności spowodowane przez człowieka, takie jak gwałtowne niszczenie siedlisk i stosowanie pestycydów.

Badacze (zespoły naukowców z uniwersytetów, agencji rządowych i organizacji non-profit) zdają sobie sprawę, że ptaki ginęły wcześniej oraz, że niektóre gatunki są bardziej wrażliwe, ale te badanie objęło ok 500 gatunków. Zaskakująco gwałtownie spadają populacje wróbli i rudzików, dotychczas uważane za obfite.

Ponieważ ptaki są niezbędne dla ekosystemu, szczególnie pod względem interakcji z populacją owadów, eksperci są głęboko zaniepokojeni.Kenneth V. Rosenberg, naukowiec zajmujący się ochroną przyrody na Cornell University i American Bird Conservancy oraz główny autor nowego badania.

„Zaskoczył nas wynik - to po prostu oszałamiające”

Dr. John W. Fitzpatrick i Peter P. Marra opublikowani w The New York Times wyraźnie stwierdzili:

"Jako ornitologowie i dyrektorzy dwóch dużych instytutów badawczych, które kierowały tym badaniem, byliśmy zszokowani wynikami. Wiedzieliśmy o dobrze udokumentowanych stratach wśród ptaków lądowych i śpiewających ale wielkość strat wśród 300 gatunków ptaków była znacznie większa niż się spodziewaliśmy i alarmująco rozpowszechniona na całym kontynencie."

Tym, co czyni to badanie szczególnym, jest wiarygodność danych. Ptaki to najlepiej zbadana grupa dzikich zwierząt; ich populacje były dokładnie monitorowane przez dziesięciolecia zarówno przez naukowców, jak i amatorów. W ostatnich latach naukowcy byli w stanie śledzić liczbę nocnych migracji ptaków za pośrednictwem sieci 143 radarów pogodowych o wysokiej rozdzielczości. To badanie łączy wszystkie te dane, a wyniki sygnalizują postępujący kryzys.Zebrał i zredagował tjk

Źródła: https://www.nytimes.com/2019/09/19/science/bird-populations-america-canada.html, https://www.3billionbirds.org/, Cornell Lab of Ornithology