Czy wiesz, że neutronowe gwiazdy są tak gęste, że łyżeczka ich materii ważyłaby około 6 miliardów ton?
Gwiazdy neutronowe powstają po eksplozji supernowych i są jednymi z najgęstszych obiektów we wszechświecie. Ich grawitacja jest tak silna, że z ich powierzchni światło ledwo ucieka.
Mają średnicę od 10 do 20 kilometrów, ale ich masa jest większa niż masa Słońca. To tak, jakby upchnąć masę całej Ziemi w kulce o średnicy 200 metrów. Ich grawitacja jest około 2 miliardy razy silniejsza niż ziemska.
Niektóre gwiazdy neutronowe, zwane pulsarami, wirują z prędkością do kilku tysięcy obrotów na sekundę! Emitują one wiązki promieniowania elektromagnetycznego, które wyglądają jak kosmiczne latarnie morskie. Mają najsilniejsze znane pola magnetyczne, które są nawet biliony razy silniejsze niż pola magnetyczne Ziemi.
W 1967 roku astronom Jocelyn Bell Burnell odkryła pierwszego pulsara. Na początku myślano, że regularne sygnały radiowe są wysyłane przez kosmitów, dlatego nazywano je „LGM” (Little Green Men). Dopiero później zrozumiano, że to zjawisko naturalne!
Gwiazdy neutronowe pozostają jednym z najbardziej fascynujących obiektów w kosmosie, a ich badania pomagają naukowcom lepiej zrozumieć fundamentalne prawa fizyki.
- 46 odsłon