Przez tjk | 22/06/2022 - 19:47
Średnia: 5 (3 votes)

  Lactobacillus acidophilus – gatunek względnie beztlenowej bakterii z rodzaju Lactobacillus, pałeczka Gram-dodatnia. Jej nazwa wywodzi się od łac. -lacto - mleko, -bacillus - o kształcie laseczki i acidophilus - lubiący kwas. Bakteria ta dobrze rozwija się w bardziej zakwaszonym środowisku (pH 4-5 albo niższe) niż większość mikroorganizmów, najlepiej służy jej temperatura ok. 45 stopni Celsjusza.

  W naturze powszechnie spotykana w środowisku roślinnym i zwierzęcym. Zasiedla również przewód pokarmowy człowieka, występuje w mikroflorze jamy ustnej, w układzie moczowo-płciowym, a szczególnie często kolonizuje pochwę u kobiet. Obecność tej bakterii w pochwie u kobiet poprzez produkcję kwasu pomaga kontrolować niepożądany wzrost grzyba - Candida albicans.

  Lactobacillus acidophilus tak jak większość bakterii z rodzaju Lactobacillus posiada zdolność przekształcania laktozy w kwas mlekowy. Jest to wykorzystywane w przemyśle spożywczym, np razem z Streptococcus salivarius powszechnie używane przy produkcji wyrobów mlecznych (np. jogurty). Niektóre spokrewnione z nią gatunki w tym procesie wytwarzają jeszcze etanol, dwutlenek węgla i kwas octowy. Natomiast sama L. acidophilus wytwarza tylko kwas mlekowy. Jest wrażliwa na wilgoć, wysoką temperaturę oraz bezpośrednie nasłonecznienie. W 2002 r. opracowano kompletną mapę genomu tej bakterii, która jest uważana za probiotyczną i wywierającą korzystny wpływ na organizm człowieka. Dzięki jej działalności w przewodzie pokarmowym (razem z innymi bakteriami tworzy tzw. florę jelitową) wytwarzane jest środowisko, które zapobiega rozwojowi niektórych szkodliwych mikroorganizmów, ponadto uczestniczy w produkcji niacyny, kwasu foliowego i witaminy B6. Ponad 90 lat temu laureat nagrody Nobla, Ilia J. Mieczników zauważył, że w niektórych częściach południowej Europy ludzie żyją dużo dłużej niż gdzie indziej. Przeprowadziwszy badania stwierdził, że pożywienie tamtejsze zawiera dużą ilość zsiadłego mleka, w którym znajduje się właśnie pałeczka kwasu mlekowego. Również współczesne obserwacje potwierdzają, że zarówno ludzie jak i zwierzęta nie posiadające w przewodzie pokarmowym bakterii kwasu mlekowego są bardziej podatne na zakażenia jelitowe, powodujące w konsekwencji zaburzenia równowagi drobnoustrojowej przewodu pokarmowego gospodarza. Z kolei powstałe zaburzenia w składzie flory fizjologicznej układu trawiennego prowadzą do:

  1. Eliminacji naturalnych producentów witamin z grupy B i K.

  2. Dysbakteriozy, czyli do nadmiernego namnażania - wobec braku naturalnej konkurencji – bakterii patogennych oraz nadkażania bakteriami i grzybami. Skutkiem tego jest upośledzenie procesów wchłaniania tłuszczów oraz wzmożone wydalanie tłuszczów z kałem. Poza tym wzrost stężenia kwasów żółciowych i wzrost stężenia niewchłoniętych produktów prowadzi do podrażnienia śluzówki przewodu pokarmowego i na tej drodze do utraty wody i elekrolitów, czyli biegunki sekrecyjnej. Dochodzi również do zaburzenia wchłaniania białek, węglowodanów i wzrostu procesów fermentacyjnych.

  3. Rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego wywołanego przez Clostridium difficile, którego pierwotną przyczyną jest przewlekła antybiotykoterapia. Antybiotyki, które najczęściej wywołują poantybiotykowe zapalenie jelit to: neomycyna, linkomycyna, klindamycyna i cefazolina. Lactobacillus acidophilus ma zdolność zapobiegania i leczenia tych zaburzeń na drodze hamowania rozwoju bakterii patogennych.

  Najlepiej poznanym i udowodnionym mechanizmem działania bakterii kwasu mlekowego jest antagonizm, a polega on na eliminacji innych drobnoustrojów, w tym chorobotwórczych, za pomocą: znacznego obniżenia pH przewodu pokarmowego, które może dochodzić do wartości poniżej 4,5 dzięki wytwarzanym przez LAB metabolitom fermentacji glukozy, takim jak: kwas mlekowy, kwas octowy czy kwas propionowy, współzawodnictwa LAB z innymi drobnoustrojami flory jelitowej o składniki pokarmowe, syntezy swoistych związków antybakteryjnych (bakteriocyn), takich jak: laktocyna, czy acydofilina. Dzięki tym antagonistycznym właściwościom, bakterie kwasu mlekowego zasiedlające ludzki przewód pokarmowy hamują in vivo namnażanie się bakterii patogennych dla jelita, a w następstwie wytwarzanie przez nie toksyn. Wykazano, że bakterie te działają antagonistycznie na pałeczki Gram-ujemne, takie jak: Shigella, Salmonella, Klebsiella, Escherichia colli; na ziarenkowce Gram-dodatnie, takie jak np.gronkowiec złocisty i na grzyby np. Candida albicans. Lactobacillus acidophilus ma zdolność neutralizowania amin toksycznych i hamowania procesów gnilnych w jelicie i na tej drodze również przywraca równowagę drobnoustrojową przewodu pokarmowego. Istnieją także wstępne badania, zakończone bardzo pozytywnymi wynikami, na temat redukcji poziomu cholesterolu dietą zawierającą pałeczki Lactobacillus acidophilus.Lactobacillus acidophilus odgrywa również ważną rolę w procesie trawienia i wpływa na stan odżywienia, np.:
 - poprawia trawienie i apsorbcję białka,
 - zwiększa trawienie i apsorbcję tłuszczów,
 - może zwiększać apsorbcję i retencję

  Należy pamiętać, że antybiotyki zażywane doustnie niszczą tę bakterię, dlatego też zalecane jest podczas kuracji antybiotykowej zażywanie leków osłonowych.

  Niezapominajmy o kwaśnym mleku, kefirach, jogurtach, twarogach. Poza dobroczynną bakterią zawierają te produkty dużo dobrze przyswajalnego wapnia.T.J.K.
źródła: Internet, NUTRITION & HEALTH, CALIFORNIA FITNESS POLSKA ROCZNIK 2 NR 3(4), KWIECIEŃ 1999, lek. med. Agnieszka Sękowska, Lactobacillus acidophilus - „dobra" bakteria. Wikipedia, World Healt Organization