S. Łotysz, M. Omilanowska-Kiljańczyk, A.Dryblak wśród laureatów Nagrody KLIO

1 dzień 7 godzin ago

Sławomir Łotysz za książkę "Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku", Anna Agnieszka Dryblak za "Piastowskie fundacje klasztorów żeńskich w Polsce XIII wieku. Między recepcją obcych wzorców a tworzeniem oryginalnego modelu" oraz Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk za "Pałac Staszica" - wśród laureatów KLIO.
naukawpolsce.pap.pl

NFZ przypomina o bezpiecznym przyjmowaniu leków

1 dzień 7 godzin ago

Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie. Polipragmazja zwana też wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest ona groźna dla każdego - przypomniał w środę Narodowy Fundusz Zdrowia.
naukawpolsce.pap.pl

Dział Edukacji i Szkoleń NCBJ - pozytywnie o energii jądrowej

1 dzień 7 godzin ago

Oprowadzanie po reaktorze Maria, program bezpłatnego wypożyczania szkołom detektorów promieniowania jonizującego, interaktywne zajęcia i wystawy o energetyce jądrowej - to pomysły na popularyzację nauki Działu Badań i Edukacji Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
naukawpolsce.pap.pl

Satelita Cheops odkrył niezwykły system planet

1 dzień 7 godzin ago

Europejskie obserwatorium kosmiczne Cheops wykryło nietypowy układ z sześcioma planetami, który nie zmienił się od momentu powstania miliardy lat temu. W dokonaniu udział ma naukowiec z UMK w Toruniu.
naukawpolsce.pap.pl

Karmienie polimerowego boa, dusiciela nanorurek

1 dzień 7 godzin ago

Przyśpieszenie działania polimerów, które owijają się wokół wybranego typu nanorurek tak, by można było wyizolować je do przyszłych zastosowań, opisali naukowcy z Politechniki Śląskiej. Do "karmienia polimerowego węża boa, dusiciela nanorurek" porównał ten proces szef zespołu, prof. Dawid Janas.
naukawpolsce.pap.pl

Produkcja Bitcoinów zużywa gigantyczne ilości wody

1 dzień 7 godzin ago

Tzw. kopanie Bitcoinów wiąże się nie tylko z ogromnymi stratami energii, ale także wody, m.in. wykorzystywanej do chłodzenia komputerów. Jedna transakcja tą walutą średnio oznacza zużycie takiej ilości wody, jaką można napełnić przeciętny przydomowy basen.
naukawpolsce.pap.pl

Biolog odpytuje chatbota i mówi mu: sprawdzam

1 dzień 7 godzin ago

ChatGPT w przyszłości może być rzetelnym źródłem informacji, ale na razie części podawanych przez niego informacji nie można ufać - wynika z "testu", jaki przeprowadził naukowiec z PAN. Zwraca on uwagę na potrzebę lepszej kontroli procesu trenowania chatbota.
naukawpolsce.pap.pl
1 godzina 43 minuty ago
Subskrybuj Kanał NAUKA W POLSCE