Oceń wpis:: 
Jeszcze nikt nie glosował

   To były niezwykle sympatyczne sprawy różne. Ten punkt porządku obrad zawsze zamyka posiedzenia Rady Miasta i jest to zazwyczaj „ściana płaczu” – a to latarnia nie świeci, a to dziura w drodze, a to sto innych mniejszych lub większych bied. Tym razem zaczęło się niby podobnie – pan przewodniczący Duda ubolewał, że sportowcy trenowani przez pana Andrzeja Graczewskiego nie mają pieniędzy na sfinansowanie wyjazdów na zawody. A wyjazdy te są bardzo owocne dla prestiżu naszej gminy:15-to osobowa reprezentacja gimnazjum zdobyła w tym roku wicemistrzostwo województwa w lekkoatletyce, awansowała do finału krajowego i ma realne szanse na przywiezienie stamtąd laurów. Drużyna 10-ciu chłopców zajęła na wojewódzkich mistrzostwach gimnazjalistów w unihokeju drugie miejsce. Patryk Citkowski na wojewódzkich mistrzostwach LZS w tenisie stołowym wywalczył IV miejsce , przegrywając tylko dwoma piłkami miejsce na podium i awans do rozgrywek krajowych. Tenże Patryk wraz z pięcioma kolegami zdobyli II miejsce w rozgrywkach IV ligi województwa podlaskiego.

   Ta wypowiedź przewodniczącego sprowokowała ciąg wystąpień – laurek pod adresem pana Andrzeja Graczewskiego: Uczył mojego syna – ma wspaniały kontakt z młodzieżą. To pasjonat – poświęca na treningi swój prywatny czas. Dlaczego nie wyróżniono go wraz ze sportowcami w czasie Dni Rajgrodu? Tegoroczne sukcesy to nie nowość – sportowcy pana Andrzeja od lat są w czołówce. Te wypowiedzi nie zaowocowały wprawdzie formalną uchwałą, ale upoważniono przewodniczącego do zaproszenia pana Graczewskiego wraz ze sportowcami na sesję Rady celem uhonorowania oraz do spowodowania, by dotarły do nich pieniądze wspomagające ich pracę. A mnie serce rosło, że na forum publicznym dostrzeżono czyjeś zaangażowanie i mrówczą pracę (przygotowanie drużyny lekkoatletycznej to, w ciągu tylko dwóch miesięcy poprzedzających zawody, blisko 100 godzin społecznie prowadzonych treningów).

   Rolników z Woznejwsi i terenów wyżej położonych nad Jegrznią nękają podtopienia łąk. W tym roku jest jeszcze nienajgorzej, bowiem w trakcie prac nad renaturyzacją rzeki jest ona wykaszana. Jednakże po zakończeniu prac autorzy projektu renaturyzacji założyli zaprzestanie wykaszania. Rolnicy obawiają się, że spowoduje to powrót uciążliwych podstopień. Również Rada Naukowa Biebrzańskiego Parku Narodowego spodziewa się niekorzystnych zmian ekologicznych w rzece spowodowanych zbytnim spowolnieniem przepływu wody. Jednakże zmiana projektu wymaga decyzji na szczeblu ministerialnym. Radna Bożena Milewska poinformowała Radę Miasta, że zbiera podpisy pod petycją do Ministra Ochrony Środowiska i petycję tą odczytała. Zrobiło to na mnie mocne wrażenie. Tekst dokumentu jest doskonały – merytoryczny, nienapastliwy, jasno prezentujący zarówno gospodarcze argumenty rolników jak i argumenty ekologiczne. Mam nadzieję, że przyniesie spodziewany efekt. A niezależnie od efektu już teraz jest się z czego cieszyć –zorganizowanie spotkań z Dyrekcją i z Radą Naukową Parku oraz wypracowanie dobrego dokumentu to przykład rzetelnej aktywności obywatelskiej . Moje uznanie dla pani radnej.

Sołtys WojciechTekst opublikowany w Piśmie Towarzystwa Miłośników Rajgrodu „Rajgrodzkie Echa”
Dodaj komentarz

WIDZIANE Z SOŁECKIEJ ŁAWY (20)