Zaloguj   |  Zarejestruj

PREZYDENT ZOSTAŁ SAM

Oceń wpis:: 
Średnia: 1.5 (4 głosujących)


  Newsweek : Prezydent został sam. W ciągu pięciu miesięcy sprawowania urzędu przez Andrzeja Dudę z kapituły Orderu Orła Białego znikali kolejni członkowie.

   Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie państwowe. Zostało ustanowione jeszcze w XVIII wieku, za czasów Sasów. Istniało w II Rzeczypospolitej i zostało przywrócone w 1989 r. Nadaje się je wybitnym osobowością z kraju i zagranicy, którzy zasłużyli się dla Polski.

   W składzie kapituły Orderu jest pięciu członków, wśród nich prezydent, który jest Wielkim Mistrzem i przewodzi kapitule. Jej zadaniem jest opiniowanie kandydatów do odznaczenia, może też wystąpić o jego nadanie bądź jego pozbawienie. Problem w tym, że kapituły de facto już nie ma - z pięciu członków pozostał tylko jeden - prezydent Andrzej Duda.

   W listopadzie z członkostwa w kapitule zrezygnowali Hall i Samsonowicz. Obydwaj zrobili to w proteście przeciwko ułaskawieniu przez prezydenta Dudę Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA.

   Buzek zrezygnował z członkostwa i powiadomił o tym prezydenta listownie. O kulisach opuszczenia kapituły przez Pendereckiego nic na razie nie wiadomo.

   Co teraz może zrobić prezydent? To proste. Zwrócić się do innych kawalerów Orderu Orła Białego, by zapełnili wakaty w kapitule. Chyba że skorzysta z innego sposobu – szybko i pod osłoną nocy odznaczy Orderem cztery nowe osoby, tym razem całkowicie zaufane, które zastąpią Halla, Samsonowicza, Buzka i Pendereckiego.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zorka

Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie. Powiedział niegdyś Lord Acton, bodajże. Tylko z niego król jak z koziej ... trąba

Dodaj komentarz